Ekologia

REALIZACJA ZWYCIĘSKIEGO PROJEKTU „ZIELONA KLASA”

Nasze prace przebiegają planowo. Zielona klasa jest już przygotowana, aby rozpocząć w niej zajęcia. Chcieliśmy ją uroczyście otworzyć 21marca z okazji pierwszego dnia wiosny. Zrobimy to, jak tylko będzie nam wolno bezpiecznie wrócić do szkoły. Dopiero wtedy umieścimy w ogrodzie meble i niezbędne wyposażenie.

Prosimy  o zapoznanie się z regulaminem, który został wywieszony na drzwiach wejściowych do szkoły od strony ogrodu.

Regulamin_zielonej_klasy.pdf

Pracy w ogrodzie jest dużo na wiosnę – po powrocie do szkoły zapraszamy wszystkich chętnych do pomocy. To jest dobry moment, aby włączyć się do współpracy przy  tworzeniu naszego ogrodu społecznego. Można w nim prowadzić mobilne hodowle roślin w skrzynkach oraz realizować swoje pomysły spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Uczniowie biorący udział w zajęciach rozwijających z biologii kontynuowali prace zapoczątkowane w ubiegłym roku przez obecną klasę VIIIb, która wygrała konkurs na projekt ogrodu. Wielu naszych działań jeszcze nie widać w ogrodzie, ale dzięki nim możemy realizować kolejne etapy projektu.

Nagrodę konkursową wykorzystano w całości na postawienie ogrodzenia oraz zakupiono narzędzia i niezbędne wyposażenie. Bardzo dziękujemy Radzie Rodziców za zakupienie mebli do ogrodu.

TWORZYMY  KLIMATYCZNE MIEJSCE W ŚRODKU MIASTA

Do tej pory udało nam się:

• Zachęcić do współpracy wiele osób.
  • Zgromadziliśmy niezbędne narzędzia.
  • Zagospodarowano pomieszczenie na narzędzia.
  • Ogrodzono  i uporządkowano teren.
  • Zakupiono wyposażenie ogrodu.
  • Prowadzimy  mobilne hodowle roślin.
  • Dokarmialiśmy ptaki.
  • Wywieszono budki lęgowe dla ptaków.
  • Trwają prace pielęgnacyjne.
  • Prowadzimy akcje promujące.
  • W ramach europejskich zajęć rozwijających z biologii odbywają się cyklicznie zajęcia terenowe w ogrodzie.
Zielona Klasa
Dzięki waszemu wsparciu i cięzkiej pracy uczniów naszej szkoły (kl VII b) pod przewodnictwem p. D. Szastok mamy zaszczyt pochwalić się wygraną projektu "Zielona Klasa", aby jednak projekt był w pełni zrealizowany potrzeba jeszcze dużo pracy.

Dzięki wam w głosowaniu na eko-projekt "Zielona Klasa" zajęliśmy I miejsce.
Jeśli więcej czasu chcesz spędzać na świeżym powietrzu
ODDAJ GŁOS NA NASZ EKO-PROJEKT „ZIELONA KLASA”
Witajcie!
Prosimy o wsparcie naszych działań.
Już od 4 - 10 marca 2019 r. można głosować!
Informacja na stronie Młodzi obserwatorzy
oraz w prezentacji
Jesteśmy zezpołem nr 5
Liczymy na Waszą pomoc!
Uczniowie klasy VIIb z wychowawcą

Aby oddać głos na eko-projekt, wystarczą trzy kroki:

• Przeczytaj opis eko-projektu i dowiedz się, jak dany zespół chce zmienić przestrzeń swojego miasta (opis dostępny pod klawiszem Poznaj i zagłosuj, który znajdziesz przy każdym projekcie.
  • Podaj swój adres e-mail i wciśnij przycisk Zagłosuj na ten eko-projekt - klawisz znajduje się na końcu opisu.
  • Na podany adres e-mail otrzymasz link aktywujący oddany głos. Twój głos zostanie policzony z chwilą, gdy klikniesz w link otrzymany w e-mailu. Nie dostałeś maila? Sprawdź skrzynkę SPAM.

PROJEKT  „ZIELONA KLASA”
Zapraszamy do współpracy uczniów, nauczycieli, rodziców oraz przyjaciół naszej szkoły przy tworzeniu klasy na świeżym powietrzu.
Projekt zakłada zagospodarowanie fragmentu ogrodu szkolnego, który obejmuje przestrzeń atrialną pomiędzy segmentem A i segmentem żywnościowym.
Planowana przestrzeń umożliwiałaby prowadzenie zajęć edukacyjnych poza budynkiem szkolnym, służąc również zabawie i wypoczynkowi oraz umożliwiałaby integrację społeczności szkolnej. Usytuowanie klasy poza budynkiem staje się standardowym rozwiązaniem w europejskich szkołach (tzw. outdoor classroom).
W sytuacji gdy zdecydowana większość zajęć w szkołach osiedlowych odbywa się  w budynku szkoły,
a każde wyjście terenowe wymaga wielu uciążliwych zmian organizacyjnych w harmonogramie dnia całej placówki, zielona klasa może zaspokoić naturalną potrzebę przebywania uczniów na świeżym powietrzu w bezpiecznym dla nich miejscu.
„Zielona klasa” wzbogaciłaby bazę dydaktyczną naszej szkoły dostosowaną również do potrzeb uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych.
 Zespół zadaniowy:
Koordynator - Danuta Szastok
Monika Korzuch
Marta Raczyńska - Zawadzka
W ramach realizacji projektu „Zielona klasa” nasza szkoła przystąpiła do
II Edycji programu Fundacji Veolia Polska i Centrum UNEP/GRIP Warszawa

Tegoroczne hasło konkursowe brzmi: „Tworzymy miasto z klimatem”.

Zadanie konkursowe pokrywa się z naszymi planami utworzenia klasy na świeżym powietrzu.
Zadaniem uczestników drugiej edycji konkursu jest przygotowanie własnego eko-projektu – pomysłu na działanie wzmacniające rolę zieleni w przestrzeni miejskiej. Uczestników będą wspierać lokalni partnerzy, w tym przedstawiciele organizacji pozarządowych i eksperci grupy Veolia w Polsce. Dodatkowo, do udziału w konkursie zaproszeni są mieszkańcy miasta, którzy będą głosować na najlepsze eko-projekty i będą angażować się w działania na rzecz środowiska. Autorzy najlepszych eko-projektów zostaną nagrodzeni.
Konkurs trwa od sierpnia 2018 r. do kwietnia 2019 r. i podzielony jest na kilka etapów.
Chcecie zazielenić swoje miasto? Zapraszamy do udziału w konkursie!
  • I etap konkursu za nami – 5.11.2018 r. zaproszono nas  do II etapu!
    Stworzyliśmy zespół zadaniowy, który składa się głównie z uczniów klasy VIIb
    oraz uczniów uczęszczających do świetlicy szkolnej. Nakręciliśmy krótki spot/filmik,
    w którym prezentujemy nasz wstępny pomysł eko – projektu „Zielona klasa” i opublikowaliśmy go online.

• II etap konkursu -  polega  na  rozwijaniu pomysłu na eko-projekt (październik 2018 – luty 2019), prace zespołu będą dokumentowane na mini ekoblogu, który zostanie nam udostępniony.

Odlotowa lekcja

W piątek 11 stycznia uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w "Odlotowej Lekcji", dzięki której mogli poznać zagrożone gatunki ptaków.