Nawigacja

Konkursy

VIII Powiatowy Konkurs Ekologiczny 

dla Szkół Podstawowych

 I miejsce zajęli:
Krzysztof Malinowski Ve
Filip Bienek Vb
Martyna Bienek VIIIc
Jakub Nowak VIIIc
Jan Wesołek VIIIc
Opiekun - Danuta Szastok
 
 

 

XIV Powiatowy Konkurs Wiedzy Chemicznej 

II miejsce zajęli:
Kacper Łazaj VIIIb
Piotr Bendkowski VIIIc
Opiekun - Katarzyna Kałwak

 

 


 

Ogólnopolski Konkurs Fizyczny - EUREKA

Wyróżnienie otrzymał Piotr Będkowski

 

 


Ogólnopolski Konkurs Chemiczny - ALCHEMIK

Wyróżnienie otrzymał Piotr Będkowski

 


Tacy różni, tacy podobni

Kacper Szkuć oraz Julia Kidala z klasy IVa zajęli czołowe miejsca w Wojewódzkim Konkursie Literacko – Plastycznym Tacy różni, tacy podobni zorganizowanym przez świetlicę integracyjną AMARO STRYCHOS działającą przy Szkole Podstawowej nr 16 w Bytomiu: Kacper w kategorii literackiej, a Julia plastycznej. Laureaci odebrali swe nagrody 16 grudnia 2019r. Uroczystość, na którą zaproszono laureatów, uświetnił występ taneczny zespołu romskiego. Romowie to nieterytorialny naród lub grupa etniczna pochodzenia indyjskiego, której członkowie tworzą diasporę (tzn. rozproszenie członków danego narodu) zamieszkującą większość państw świata.
Zwycięzcom gratulujemy przede wszystkim wrażliwości, artystycznego spojrzenia na otaczający nas świat oraz tego, że szukają spraw, które łączą a nie dzielą ludzi. Niech tekst Kacpra inspiruje nas wszystkich do budowania mostów w relacjach międzyludzkich.
 
 
 
Tacy różni – tacy sami
Tolerancja – ważne słowo!
Posłuchajcie co to znaczy:
to szacunek, zrozumienie,
lepsze na świat spojrzenie.
Tacy różni – tacy sami,
wszyscy w głowach umysł mamy!
Gruby – chudy, niski – duży!
Oj! Każdemu przyjaźń służy!
Kolor skóry różny mamy,
Lecz z honorem się zwracamy.
Człowiek ma też swoją wiarę,
Chrześcijanin czy też nie!
Nie wyśmiewaj! – Każdy w kogoś wierzyć chce!
W tolerancji moc i siła,
więc od ludzi już zależy,
jak się mocno będzie szerzyć!

 


Uroczysta Gala XIV edycji Konkursu Papieskiego "Szukałeś nas - jesteśmy"

 
6 czerwca w Tarnogórskim Centrum Kultury odbyła się uruczysta Gala podsumowująca XIV edycję Konkursu Papieskiego "Szukałeś nas - jesteśmy". Uczniowie naszej szkoły odebrali nagrody w kategorii plastycznej, recytatorskiej oraz "Wiedza". 
Na zdjęciu uczniowie, którzy reprezentowali szkołę w miejskim etapie tego konkursu: Jacek Hopa, Magdalena Iwańska, Katarzyna Brol (I miejsce w recytacji), Wiktoria Masłyka (III miejsce w kategorii plastycznej), Julia Wyrwoł (III miejsce w kategorii "Wiedza") oraz Filip Dulak.
Poniżej znajduje sie praca Wiktorii Masłyki.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy laugh
 

 

Ogólnopolski Konkurs Chemiczny - Alchemik

Uczeń KAMIL BŁASIAK z klasy VIII a w OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE CHEMICZNYM-ALCHEMIK,
uzyskał dyplom z wynikiem BARDZO DOBRYM
WYRÓŻNIENIA otrzymują :
 • ERYK ZUBRZYCKI
 • FILIP DULAK
 • ŁUKASZ GRALEWSKI
 • PIOTR BENDKOWSKI
 • MARCIN SZYDA
 

 

Ogólnopolski Konkurs Fizyczny - Eureka

 

Uczeń ŁUKASZ GRALEWSKI z klasy VIII b w OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE FIZYCZNYM-EUREKA, uzyskał dyplom z wynikiem BARDZO DOBRYM

WYRÓŻNIENIA otrzymują :
 • KAMIL BŁASIAK
 • PAWEŁ PIOFCZYK
 • FILIP DULAK
 • ERYK ZUBRZYCKI
 • PIOTR BENDKOWSKI
 • AGNIESZKA CORNIK
 

 

XVIII Regionalny Konkurs Gwary Śląskiej
"Gryfno Godka"
8 maja 2019r w Muzem Górnośląskim w Bytomiu,
w pięknej sali Gorczyckiego odbył się Regionalny Konkurs Gwary Śląskiej "Gryfno Godka".
Naszą szkołę reprezentowały uczennice,
Julia Kidala z III B i Katarzyna Brol z VI C.
Talent dziewczynek został doceniony przez jury.
Katarzyna Brol zajęła III miejsce w kategorii klas IV - VI.
Julia Kidala otrzymała wyróżnienie w kategorii klas I - III.
Gratulujemy!!!

 

XIV Konkurs Papieski
9 maja Magdalena Iwańska (Vb) i Katarzyna Brol (VIc) reprezentowały naszą szkołę w etapie miejskim XIV Konkursu Papieskiego w kategorii recytatorskiej. 
 
Kasia zachwyciła jury interpretacją wiersza księdza Jana Twardowskiego "O duszy kapłana" i zdobyła I miejsce w mieście. Obu dziewczynkom gratulujemy talentu i życzymy dalszych sukcesów.

 

 
XIII POWIATOWY KONKURS WIEDZY CHEMICZNEJ
W Zespole Szkół Chemiczno- Medycznych w Tarnowskich Górach, odbył się II etap konkursu.
Uczniowie z klasy VIII C – Julia Wyrwoł i Filip Dulak zajęli  III miejsce.
Gratulujemy  naszym uczniom.
 

 

Konkurs Wojewódzki z informatyki "Masterbit"
W piątek 22.03 w naszej szkole odbyły się eliminacje do konkursu wojewódzkiego z informatyki Masterbit. Najwyższy wynik z naszej szkoły uzyskał Marcin Szyda z klasy VIIIA, ale niestety nie był to wynik, który pozwolił przejść do drugiego etapu. Wszystkim uczestnikom gratulujemy ogromnej wiedzy z informatyki i rozwijania pasji.
W przygotowaniach do konkursu pomagał pan mgr Adam Pawłowski.

 


 

Champion of English
W poniedziałek 25.03 uczniowie z klas VI naszej szkoły wzięli udział w konkursie z języka angielskiego Champion of English  Organizatorem była Społeczna Szkołą  w Bytomiu. W potyczkach językowych zetknęli się uczniowie z Piekar Śląskich, Bytomia, Chorzowa i Tarnowskich Gór. W indywidualnym teście II miejsce wywalczyła Milena Ślązak z klasy VIB. W zadaniach grupowych w składzie : Mielna Ślązak VIB, Aleksandra Imiołczyk VID, Wiktoria Polaczek VID również SP15 zdobyła drugie miejsce. W przygotowaniach do konkursu pomagał pan mgr Adam Pawłowski.
Wszystkim naszym reprezentantom gratulujemy!
 

 

Obchody Święta Pi za nami!
15 marca 2019 r. rozpoczęliśmy drugi dzień obchodów Święta liczby Pi. Z tej okazji zaprosiliśmy uczniów szkoły do udziału w spotkaniu z najsłynniejszą liczbą świata w wielu zadaniach i konkursach matematycznych. Dzień rozpoczął okolicznościowy apel, który przybliżył historię oraz ciekawostki związane z tą niezwykłą liczbą. Jako pierwszy odbył się finał konkursu „Śladami liczby Pi”. Uczniowie zmagali się z niełatwymi zadaniami oraz rozwiązywali quiz wiedzy na temat Pi. Następnie kilkunastu odważnych postanowiło zmierzyć się z pi-cyframi w konkursie „Mistrz liczby Pi”. Rekordzistka zapamiętała 165 cyfr, a my mamy nadzieję, że w kolejnych latach uczniowie będą pobijać swoje wyniki i ustanawiać nowe rekordy. Po zaciętych eliminacjach z ogólnej wiedzy matematycznej odbył się również finał konkursu „1 z 10”. Imprezę uświetnił występ ósmoklasistów, którzy zaprezentowali krótkie scenki humorystyczne przybliżające postać Alberta Einsteina. Uczniowie szkoły inspirowali się liczbą Pi i wykonywali również prace plastyczne w konkursach „Inspiracje liczbą Pi” oraz „Fraktale Sierpińskiego”. A oto wyniki konkursów:
 
„1 z 10”
1 miejsce Piotr Bendkowski
2 miejsce Dawid Winkler
3 miejsce Hanna Kozak
 
„Mistrz liczby Pi”
1 miejsce Magdalena Błasiak zapamiętatała165 cyfr rozwinięcia liczby Pi
2 miejsce Wiktoria Masłyka 96 cyfr
3 miejsce Nikodem Bąba 95 cyfr
Wyróżnienie Nadia Rapacz 90 cyfr
 
„Śladami liczby Pi”
1 miejsce Kamil Błasiak, Filip Dulak
2 miejsce Łukasz Gralewski
3 miejsce Marta Wróbel, Michał Kościelny, Jan Trompeta
 
„Fraktale Sierpińskiego”
1 miejsce Karol Kamiński, Grzegorz Rybak
1 miejsce Milena Ślązak, Martyna Panok
1 miejsce Marta Chomika, Wiktoria Masłyka
 
„Inspiracje liczbą Pi”
1 miejsce Wiktor Kyi, Samuel Ścierski
1 miejsce Anastazja Rząp
1 miejsce Julia Wyrwoł
 
Nagrodami w konkursach były Pi-piątki, Pi-szóstki z matematyki, pamiątkowe dyplomy oraz czekolady. Wszystkim serdecznie gratulujemy!
Nauczyciele matematyki: Elżbieta Sroka, Monika Dubiel, Magdalena Zdebik

 

Święto Pi na Uniwersytecie Śląskim
14 marca 2019 r. rozpoczęliśmy dwudniowe obchody Święta Liczby Pi. Data wybrana jest nieprzypadkowo. Czternasty marca, czyli trzeci miesiąc i czternasty jego dzień w notacji amerykańskiej zapisuje się jako 3.14., co prezentuje trzy pierwsze cyfry liczby Pi. Młodzież naszej szkoły po raz pierwszy wzięła udział w trzynastym już festiwalu nauk ścisłych i przyrodniczych, zorganizowanym na terenie Wydziału Matematyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Obchody dnia rozpoczął wykład inauguracyjny o wielokątach i wielościanach. Następnie odbywały się warsztaty orgiami, konkursy i minikonkursy matematyczne, rozwiązywanie łamigłówek logicznych, gra w ruletkę i inne. Uczestnicy wymieniali wiedzę na Pi–pieniądze, a te z kolei na słodycze i napoje w Kawiarni Szkockiej. Wszyscy znakomicie się bawili i z niecierpliwością czekają na kolejne Święto Pi.

 

Diecezjany Konkurs o Świętym Janie Nepomucenie
Dnia 18 marca 2019r. z okazji 25-lecia parafii p.w. Świętego Jana Nepomucenia w Lisowicach odbył się finał Diecezjalnego Konkursu Wiedzy o Świętym Janie Nepomucenie.
Trzech uczniów naszej szkoły Filip Dulak VIII C, Wiktoria Masłyka VIII C oraz Julia Wyrwoł VIII C zakwalififowało się do finałów reprezentując naszą szkołę.
Wszyscy nasi uczniowie wykazali się ogromną wiedzą, znajomością postaci świętego jak i parafii lisowickiej dzięki czemu Filip Dulak i Wiktoria Masłyka otrzymali wyróżnienie, a Julia Wyrwoł zajęła I miejsce w Diecezji Gliwickiej.
Gratulujemy!

 

"Śląska Ojczyzna Polszczyzna"
15 marca 2019 roku w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej - Curie w Chorzowie odbył się finał konkursu recytacji w mowie śląskiej "Śląska Ojczyzna Polszczyzna".
Finał poprzedziły eliminacje, w których nasze uczennice Julia Kidala z III B i Katarzyna Brol z VI C uzyskały tytuł laureata. W drugim etapie dziewczynki znalazły się w gronie zwycięzców wyłonionych przez jury, w skład którego weszli profesorowie Uniwersytetu Śląskiego.
Katarzyna Brol zajęła II miejsce, a Julia Kidala wyróżnienie.
SERDECZNIE GRATULUJEMY!
 

 
Międzyszkolny konkurs matematyczny „Niech para się postara”
12 marca 2019 r. w Szkole Podstawowej nr 16 w Tarnowskich Górach odbył się międzyszkolny konkurs matematyczny „Niech para się postara”. Zadania konkursowe wymagały od uczestników logicznego myślenia oraz umiejętności wykonywania działań pisemnych. W konkursie wzięły udział dwuosobowe zespoły uczniów z klas czwartych. Naszą szkołę reprezentowali: Amelia Tomaszewska z kl. 4c oraz Szymon Holewa z kl. 4d. Z radością informujemy, że uczniowie zajęli III miejsce. Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Gratulujemy!

 

XI edycja konkursu gwary śląskiej pt. "Śląska Ojczyzna Polszczyzna"
 
7.03.2019 w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Chorzowie odbyła się XI edycja konkursu gwary śląskiej pt. "Śląska Ojczyzna Polszczyzna". 
Nasze uczennice Julia Kidala z III B i Katarzyna Brol z VI C otrzymały tytuł laureata i tym samym zakwalikowały się do finału, który już wkrótce, 15.03.2019.
Gratulujemy i życzymy powodzenia w następnym etapie. 

 

Powiatowy Konkurs Wiedzy o Ziemi Tarnogórskiej
pt. "Między nami Gwarkami"

II Powiatowy konkurs wiedzy o Ziemi Tarnogórskiej.

Druga edycja Powiatowego konkursu wiedzy o Ziemi Tarnogórskiej pt. „Między nami gwarkami”. Celem konkursu jest promowanie wiedzy o naszym regionie. Konkurs odbywa się w dwóch kategoriach plastycznej dla klas 1-3 oraz wiedzy dla klas 4-8. Finał konkursu odbędzie się 19 marca w Szkole Podstawowej nr 15 im Gwarków Tarnogórskich. W tym dniu na uczestników czeka wiele emocji, wspaniałe nagrody i niezwykłe spotkania z niezwykłymi gośćmi Miłośnikami Ziemi Tarnogórskiej oraz Krzysztofem Respondkiem.

 

Serdecznie zachęcamy do udziału!!!
Szczegóły konkursu znajdują się w poniższym regulaminie.
 

Konkurs Recytatorski
4 marca odbył się finał szkolnego konkursu recytatorskiego.
Laureatami zostali:
 
I miejsce: Wojciech Wyder
II miejsce: Paulina Ptak
III miejsce: Reichel Barbara
 
Konkurs uświetniły występy instrumentalne.
 
 
Gratulujemy zwycięzcom!

 

XIII  POWIATOWY KONKURS WIEDZY CHEMICZNEJ
 Uczniowie klas ósmych:  Oksana Naziębło, Łukasz Gralewski, Julia Wyrwoł, Filip Dulak, Jacek Hopa, Eryk Zubrzycki, Kamil Błasiak, Paweł Piofczyk – 31 stycznia wzięli udział w I etapie konkursu wiedzy chemicznej, zorganizowanym w Zespole Szkół Chemiczno-Medycznych w Tarnowskich Górach.
Wszyscy wyżej wymienieni miłośnicy chemii,  zakwalifikowali się do II etapu konkursu. Gratulujemy naszym uczniom i życzymy kolejnych sukcesów.

 

Złota Niwka

 

Witajcie!

Nareszcie są! Wasze prace były fantastyczne. W sumie nadesłaliście 73 wiersze. Poziom przeszedł nasze oczekiwania - w pozytywnym tego słowa znaczeniu oczywiście. Najwyższy zatem czas na oficjalne wyniki:

KATEGORIA I - do lat 15
I miejsce Złota Niwka - KINGA MAJOWSKA czyli Ksenia Kostempska z Tarnowskich Gór
II miejsce Srebrna Niwka - ZEITGEIST czyli Oliwia Urbańczyk z Tarnowskich Gór 
III miejsce Brązowa Niwka - TOLERANCYJNY czyli Jakub Sperka z Dąbrowy Górniczej. 

Pan Jacek Cygan przyznał również dwa wyróżnienia w tej kategorii:
ZUZA czyli Zuzanna Gawrych z Poznania
KRASNY czyli Marek Krasowski z Gliwic.

KATEGORIA II - powyżej lat 15
I miejsce Złota Niwka - GRACZ czyli Krzysztof Martwicki z Płońska
II miejsce Srebrna Niwka - EST czyli Henryk Liszkiewicz z Piły
II miejsce Brązowa Niwka - DALEKI I BLISKI czyli Zygmunt Królak z Biesiekierza.

Wyróżnienia:
EULALIA GAGULIN  czyli Maria Jaśminowska z Warszawy
ELEKTRA czyli Marek Szczerbiński z Krakowa.

Gratulujemy zwycięzcom bardzo serdecznie. Osoby wyróżnione otrzymają nagrody książkowe. Jesteśmy przekonani, że również pozostali uczestnicy mogą się czuć wygrani. Pan Jacek Cygan przekazał dla Was takie oto słowa:

Drodzy Poeci, Dorośli i Dzieci!

Z wielką uwagą przeczytałem wiersze nadesłane przez Was na konkurs z okazji setnych urodzin Niepodległej. Bałem się, że wielkość tematu Was usztywni, że będą dominować nudne, koturnowe dzieła „ku czci”, podniosłe wypracowania na temat. Tymczasem, tu mój ukłon dla Waszego talentu, dominowały wiersze osobiste, prawdziwe, bardzo ciekawie interpretujące ten trudny temat. Wiersze były bardzo różne, jak różne są Wasze osobowości, doświadczenia, jak różna jest Wasza wrażliwość. Bardzo trudno przyszło mi wybrać, nagrodzić, a jeszcze trudniej odrzucić inne wiersze. Nie ma bowiem jasnych kryteriów, według których jeden wiersz jest lepszy od drugiego. Proszę zatem, by nikt się nie obrażał, że jego dzieła nie ma wśród nagrodzonych. Ten werdykt niczego nie kończy lecz na pewno wszystko zaczyna! Zachęcam Was wszystkich do pisania, bo wiersze są dzisiaj potrzebne jak powietrze!

Niech nagrodzeni przyjmą moje gratulacje, a wszyscy podziękowania i słowa zachęty. Pragnę podkreślić, jak ważne było dla mnie miejsce, skąd wyszła inicjatywa tego konkursu. To tu, w Niwce, dzielnicy Sosnowca się urodziłem i tu w Szkole Podstawowej Nr. 15 im. Stefana Żeromskiego poznałem litery i nauczyłem się pisać i myśleć.

Na koniec przypomnienie pięknych strof Czesława Miłosza z wiersza „Który skrzywdziłeś”, gdzie tak wspaniale widać sens pisania:

 

Nie bądź bezpieczny. Poeta pamięta.

Możesz go zabić - narodzi się nowy.

Spisane będą czyny i rozmowy.

Przesyłam serdeczne pozdrowienia organizatorom i wszystkim uczestnikom konkursu.

Jacek Cygan


 

Laureatka konkursu 
Krótki Tekst Dramatyczny Irena Sendler? Ale o co chodzi?
 
Paulinka Ptak z klasy VIIb zajęła II miejsce w Konkursie Wojewódzkim na Krótki Tekst Dramatyczny Irena Sendler? Ale o co chodzi? 
Patronat nad konkursem objął Prezydent Bytomia pan Mariusz Wołosz, który zaszczycił obecnością i wręczał laureatom nagrody podczas uroczystej gali w Teatrze Tańca i Ruchu ROZBARK dnia 01 lutego 2019r.
 
Na uroczystości uczniowie SP43 z Bytomia przedstawili na deskach teatru etiudy, w których wykorzystano teksty nagrodzonej czwórki:  Anieli Trojanowskiej „Nic  takiego nie zrobiłam”,  Aleksandry Cisek „Za wszelką cenę”,  Pauliny Ptak „Najmłodsza z uratowanych”, Pauliny Oberskiej  „Nieokiełznany żar”  i Agnieszki Mazur „W poszukiwaniu dobra”.
Gratulujemy!!!

Laueatka konkursu

Antologia Poezji Dziecięcej i Młodzieżowej

W czerwcu 2018 roku uczniowie naszej szkoły pisali wiersze, które wysłaliśmy na Wojewódzki Konkurs Poetycki dla szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich - XV Antologia Poezji Dziecięcej i Młodzieżowej. Motyw przewodni XV edycji konkursu brzmiał: "Moja Ojczyzna" - wiersze patriotyczne z okazji Setnych Obchodów Odzyskania Niepodległości.
 
Otrzymaliśmy wyniki pracy jurorów i z radością informujemy, że uczennica byłej klasy VIb Agatka Klica, podopieczna pani Bożeny Kalinowskiej, została laureatką konkursu!
 
Uroczyste wręczenie dyplomów i tomików Antologii Poezji Dziecięcej i Młodzieżowej z wierszami laureatów odbędzie się w listopadzie.
Gratulujemy!!!

KONTAKT

 • Szkoła Podstawowa nr 15 im. Gwarków Tarnogórskich w Tarnowskich Górach
  ul. Litewska 6
  42-612 Tarnowskie Góry
 • tel. 32 285 51 16
  fax: 32 285 51 16
  e-mail: szkola_15@poczta.onet.pl

Galeria zdjęć