Ostatki z Babcią i Dziadkiem. Klasy 1a i 2b przygotowały dla swoich bliskich niespodziankę w postaci śląskiej biesiady. Były ostatkowe słodkości, chleb ze smalcem i nie tylko...Uczniowie zaprezentowali śląskie piosenki i tańce. Na koniec wspólne 100 lat i własnoręcznie przygotowane niespodzianki - kalendarze.
Nasi uczniowie: Karolinka, Marysia, Zuzia, Wiktoria, Franek i Kamilka wzięli udział w jubileuszowym XX Konkursie Gwary Śląskiej "Po naszymu pogodomy, pospiwomy..." organizowanym przez ZSP nr 3. W gronie jurorów zasiadały gwiazdy znane ze sceny i telewizji Krzysztof Respondek i Krzysztof Hanke. Przywieźliśmy trzecie miejsce i dwa wyróżnienia. Wielkie gratulacje!!!
Miło jest nam poinformowac, że uczniowie naszej szkoły w skladzie Krzysztof Brzoza, Piotr Bendkowski oraz Kacper Łazaj zdobyli pierwsze miejsce w konkursie "Deutschland - wędrówka po Landach- Edycja Miasta" i znalezli sie tym samym w finale, ktory odbedzie sie w maju we Wroclawiu.
INFORMACJA DLA RODZICÓW UCZNIÓW BIORĄCYCH UDZIAŁ W WARSZTATACH FILMOTEKI SZKOLNEJ
Proszę się zapoznać z regulaminem Filmoteki Szkolnej przed podpisaniem zgody na udział dziecka w warsztatach, który znajduje się na stronie:
Rekrutacja do szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Tarnowskie Góry
na rok szkolny 2020/2021
Do klasy I publicznej szkoły podstawowej przyjmuje się na podstawie zgłoszenia rodziców dzieci zamieszkałe w obwodzie szkoły.
Do zgłoszenia dołącza się oświadczenie o miejscu zamieszkania rodziców i ucznia.
Termin zgłoszenia: od 1 kwietnia 2020 r.
klasy 1-3 godz 16:30
klasy IV -VIII godzina 17:30 z wyjątkiem klas:
VII B- godz 16:30
VIII A godz 16:30
* DRODZY RODZICE PROSIMY O WPŁATĘ KWOTY 50 ZŁ NA NOWE KONTO BANKOWE, NA KTÓRE WPŁACAJĄ PAŃSTWO PŁATOŚCI ZA OBIADY
* W ZWIĄZKU Z MAŁĄ ILOŚCIĄ CHĘTNYCH NA II TURNUS, W TYM ROKU SZKOLONYM FERIE ODBYWAJĄ SIĘ TYLKO W TERMINIE 13-17.01.2020 (I TURNUS)
* DO UDZIAŁU W FERIACH ZOSTALI ZAKWALIFIKOWANIE WSZYSCY ZGŁOSZENI UCZNIOWIE
* LISTY PODZIAŁU NA GRUPY DOSTĘPNE W SEKRETARIACIE SZKOŁY
6 grudnia miało miejsce nadanie sztandaru Szkole Podstawowej nr 15 im. Gwarków Tarnogórskich w Tarnowskich Górach.
W uroczystości uczestniczyli dyrekcja szkoły, grono pedagogiczne oraz pozostali pracownicy szkoły, uczniowie, rodzice, absolwenci, a także zaproszeni goście, dyrektorzy szkół i przedszkoli oraz przedstawiciele tarnogórskiej społeczności oraz emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły.
Uroczystość rozpoczęła się o godz. 8.00 Mszą Św. w kościele parafialnym p.w. Matki Boskiej Piekarskiej - Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Opatowicach, którą odprawił proboszcz ks. prałat Eugeniusz Bienek. Dokonał on poświęcenia sztandaru. Po zakończeniu nabożeństwa wszyscy uczestnicy uroczystości przeszli do budynku szkoły na salę gimnastyczną, gdzie odbyła się część oficjalna.
Uroczystość nadania szkole sztandaru była dla całej społeczności szkolnej niezwykłą chwilą, która na stałe zapadnie wszystkim w pamięci. Od tej pory poczet sztandarowy godnie i z dumą będzie reprezentował szkołę w czasie uroczystości szkolnych i lokalnych. Sztandar szkoły jest symbolem jej historii i tradycji. Jest znakiem, który łączy społeczność szkolną. Niezwykły honor i zaszczyt spotka osoby, które wchodzą w skład pocztu sztandarowego, dlatego muszą to być uczniowie o nienagannej postawie i godne takiego zaszczytu.
Składamy serdeczne podziękowania fundatorom sztandaru:
Głównym sponsoromPaństwu Anecie i Tomaszowi Iwańskim
oraz
Radzie Rodziców Szkoły Podstawowej nr 15 im. Gwarków Tarnogórskich.UKS Dream TeamUKS TrójkaPaństwu Katarzynie i Andrzejowi PilotRadzie Dzielnicy Stare TarnowicePanu Tomaszowi Piekarskiemu STRONG-PCPanu Rudolfowi Zelosko RUD-MARUKHT ÓsemkaHuta Cynku Miasteczko ŚląskiePani Magdalenie KucPanu Adamowi LudwikPanu Mieczysławowi Dumieńskiemu prezesowi fundacji Miasteczko ŚląskieAkademii Piłkarskiej ChampinosPanu Danielowi KamińskiemuPanu Jerzemu Kupicy sklep cukierniczy "Michałek"Panu Kacprowi Prościakowi "Kacperos"Pani Magdalenie Duchnik Clan4YouPanu Łukaszowi MalinowskiemuZakładom Mięsnym HAMPani Anecie PilchJUMP WORLDPanu Sebastianowi NieradzikowiNadleśnictwu SierwerzPani Ewelinie BienekPanu Piotrowi Pierścieńskiemu firma "Małgosia"Panu Krzysztofowi Lubas School TourDZIĘKUJEMY.
W dzisiejsze popołudnie (10.12.19) na sali gimnastycznej odbył się „Mikołajkowy Turniej Gier i Zabaw” dla klas pierwszej i drugiej. Uczestnikom towarzyszyła dobra zabawa, radość, a zwycięzcą okazał się każdy uczestnik.
800 Uroczysta Msza Święta w parafii p.w. Matki Bożej Piekarskiej - Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Tarnowskich Górach - Opatowicach
930 Rozpoczęcie uroczystości w Szkole Podstawowej Nr 15 im. Gwaków Tarnogórskich w Tarnoskich Górach
Od poniedziałku 25.11.2019 można pobierać w sekretariacie szkoły karty uczestnictwa w szkolnych feriach. Przewidujemy 45 uczestników w 1 tygodniu i 45 w drugim tygodniu. Pierwszeństwo mają uczniowie klas 1-3.
UWAGA !!! Koszt turnusu: 50 zł – płatne w styczniu 2020
Termin oddawania zgłoszeń: 15 grudnia 2019
czas trwania ferii w szkole: pn-pt – 9:00 -14:00
*W poniższym harmonogramie mogą nastąpić drobne zmiany*
HARMONOGRAM ZIMOWISKA
Poniedziałek 13.01.2020
9.00 – 10.00 - Powitanie. Rozpoczęcie zimowiska. Zapoznanie z regulaminem. Przydział do grup.
10.00 -13.00 – Wyjście do Zamku Wrochema w Starych Tarnowicach (zwiedzanie zamku połączone z poszukiwaniem skarbów; warsztaty – maski karnawałowe)
13.00 – 13.30 - Obiad.
13.30 -14.00 - Gry i zabawy integracyjne w grupach. Rozchodzenie się do domów.
Wtorek 14.01.2020
9.00 -9.15 - Zajęcia w grupach – omówienie regulaminu udziału w wycieczce
9.30 – 13:00 - Wyjazd do Gliwic, Zwiedzanie i warsztaty w Palmiarni.
13.00 – 13.30 -Obiad.
13.30 – 14.00 – Zajęcia w grupach. Słuchanie tarnogórskich legend. Rozchodzenie się do domów.
Środa 15.01.2020
9.00 -10.30 - Zajęcia w grupach – zabawy integracyjne – tworzenie grupowych wielkoformatowych prac plastycznych
10.30 - 13.00 - Zwiedzanie wystawy wTarnogórskim Muzeum; warsztaty; zwiedzanie rynku i sąsiadujących obiektów zabytkowych
13.00 – 13.30 - Obiad.
13.30 - 14.00 - Gry i zabawy w grupach. Słuchanie informacji na temat "Tarnowskie Góry w Unesco" (prezentacja multimedialna). Rozchodzenie się do domów.
Czwartek 16.01.2020
9.00 – 10.30 – Opowieść o tradycjach i zwyczajach naszego regionu - spotkanie z paniami z Uniwersytetu Trzeciego Wieku, prezentującymi śląskie stroje i kulturę Górnego Śląska
10.30 – 13.00 – Kreatywne warsztaty ("Magia Balonów").
13.00 – Obiad.
13.30 – 14.00 – Gry i zabawy integracyjne w grupach. Rysowanie na temat "Bezpieczne zabawy zimowe". Rozchodzenie się do domów.
Piątek 17.01.2020
9.00 – 10.00 – Zajęcia w grupach - Minikonkurs wiedzy o Tarnowskich Górach.
10.00 – 13.00 – Wycieczka do Kopalni Srebra; zwiedzanie Skansenu
13.00 – Obiad
13:30 – 14:00 - Zakończenie zimowiska. Wręczenie dyplomów I upominków. Rozchodzenie sie do domów.
Sukces uczniów Piętnastki- uczniowie klasy 8c- Piotr Bendkowski i Jan Wesołek zostali Tarnogórskim Mistrzami Biznesu. Uczniowie wzięli udział w ekonomicznej grze symulacyjnej "Chłopska Szkoła Biznesu" i po dwóch etapach zdobyli największą liczbę punktów, tym samym zdobywając I miejsce.
W czwartek 21.11.2019 roku odbędą się zebrania z rodzicami.
Harmonogram:
Klasy 1-3 godzina 16.30
klasy 4a, 5a, 5b, 5c, 5d,5e,6a, 6b,6c,6d,7a,7c 7d, 8b, 8c godzina 17:30
klasy 7b i 8a godzina 16.30
Zebranie organizacyjne dla rodziców dotyczące śródrocznego wyjazdu klas sportowych (5a,6a,7a,8a) odbędzie się o godzinie 18.30 na stołówce szkolnej.
Ponad 4 tys. uczniów z województwa śląskiego może w przyszłym roku skorzystać z bezpłatnych lekcji, które odbywać się będą w podziemiach i muzeum Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach wpisanej w 2017 r. na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Nim jednak zabrzmi pierwszy dzwonek, kopalnia musi powalczyć o głosy w ramach I edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego.
Zwracamy się z wielką prośbą o wzięcie udziału w głosowaniu (oraz zachęcenie do głosowania jak największej liczby osób - również seniorów i dzieci).
Głosowanie jest w miarę proste, trzeba posłużyć się PESELEM i podać imię matki a następnie odebrać kod z SMS-a (no i "rozwiązać" zadanie matematyczne
link do głosowania:
https://ebo.slaskie.pl/pub/vote/1
kliknąć
Zadania o zasięgu wojewódzkim
pozycja 13
Więcej na stronie kopalni
https://kopalniasrebra.pl/2019/11/11/obiekt-unesco-walczy-o-glosy-mieszkancow-regionu/
Rocznik 2005/06
W ostatniej kolejce ligowej udaliśmy się do Bytomia, by mierzyć się z tamtejszymi Szombierkami. Mecz rozgrywaliśmy w sobotni wieczór przy sztucznym oświetleniu. W pierwszej części spotkania strzelamy gospodarzom trzy bramki, a w drugiej dokładamy jeszcze jedną. Natomiast Szombierki zaliczają tylko jedne trafienie. Mecz kończy się wynikiem 1:4. Bramki dla nas strzelają: 2x Piotrowski Marek, Szala Janusz oraz Grzywiński Oktawian. Po ostatnim gwizdku sędziego wspólnie z rodzicami świętowaliśmy awans do III ligi.
Podsumowanie sezonu wkrótce
Skład: Kulik Bartłomiej, Świers Asteriusz (k), Grzywiński Oktawian, Piotrowski Jan, Reichel Łukasz, Nieradzik Igor, Skonieczek Fabian, Szala Janusz, Gajda Pascal, Bąba Nikodem, Piotrowski Marek.
Rezerwa: Gembus Kamil, Skrzypczyk Mikołaj, Brzoza Krzysztof, Kostrzewa Wojciech, Łosik Wiktor
Trener: Jasiok Paweł
Wieczór dla Małej Ojczyzny - pod takim tytułem odbyła się w dniu 7 listopada w Szkole Podstawowej w Boruszowicach uroczystość poświęcona kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę nieodległości oraz Stuleciu Powstań Śląskich - bowiem Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił rok 2019 - Rokiem Powstań Śląskich. Podczas uroczystości uczniowie szkoły w Boruszowicach przybliżyli zebranym historie trzech powstań śląskich, a także zaśpiewali pieśni patriotyczne. Następnie głos zabrał Pan Bernard Opara, historyk - amator, mieszkający w Boruszowicach, który opowiadał o nauczaniu dzieci i młodzieży na terenie Boruszowic i Hanuska w okresie międzywojennym. Kolejnym prelegentem był dr Jacek Kurek - historyk sztuki, eseista, poeta, dziennikarz i wykładowca akademicki, który oczarował wszystkich słuchaczy swoją opowieścią o malarstwie Jana Matejki i innych malarzy. Ostatnim punktem uroczystości było podsumowanie konkursu literacko - plastycznego Pocztówka dla Jana Pawła II z historią w tle w Stulecie Powstań Śląskich, który został objęty Honorowym Patronatem Dyrektora Delegatury w Bytomiu Kuratorium Oświaty w Katowicach. Uczniowie naszej szkoły zdobyli w tym konkursie wiele nagród:
W kategorii literackiej klas VII – VIII laureatką została Martyna Panok z VIIb, Oliwia Nierobisz z VIIIa zajęła II miejsce, a Marek Piotrowski również z VIIIa zdobył – wyróżnienie.
Najlepszą pracę w kategorii klas IV – VI napisał Kacper Szkuć z klasy IVa, zdobywając tym samym tytuł laureata.
W kategorii prac plastycznych III miejsce zajął Szymon Kowalski z klasy VIIc.
Serdecznie gratulujemy!
W dniu dzisiejszym uczennica klasy VIII A Alicja Białek zajęła I miejsce w Mistrzostwach Bytomia w SZACHACH!!!
Gratulacje!!!
Pondato naszą szkołę reprezentowali: Brzoza Krzysztof, Bieniek Mateusz, Kyi Wiktor, Warzycha Mateusz, Wesołek Jan oraz Przybycin Alan.
25 października klasa 8b wraz panią Małgorzatą Łysik i panem Andrzejem Kanclerzem udała się na lekcję historii, literatury i regionalizmu. Ciekawym miejscem do przeprowadzenia takiej lekcji były cmentarze tarnogórskie. Na tzw. „nowym” cmentarzu uczniowie poznali sylwetki zmarłych literatów tarnogórskich: Jana Tytki i Mariana Wilka. Pochylili się także nad grobem Ani Kiełbusiewicz, tragicznie zmarłej wokalistki, muzyka, poetki i malarki.
Na cmentarzu wojennym młodzież zapaliła znicze i oddała hołd wszystkim, którzy zginęli za ojczyznę. Ze zdziwieniem zauważyli, że na cmentarzu wojennym leżą obok siebie Polacy, Niemcy i Rosjanie, ofiary I i II wojny światowej.
Historyk Józef Piernikarczyk, odkrywca Ordynku gornego, i autor wielu publikacji o Tarnowskich Górach leży na „starym” cmentarzu, tuż obok kronikarza ziemi tarnogórskiej Jana Nowaka. Po przeciwnej stronie cmentarza spoczywa literat, patron Miejskiej Biblioteki Publicznej, Bolesław Lubosz. Przy ich grobach uczniowie również zatrzymali się na chwilę, by posłuchać wspomnienia o tych zmarłych wybitnych tarnogórzanach.
Ostatnim cmentarzem, którzy odwiedzili uczniowie „Piętnastki”, był kirkut żydowski, przy ul. Gliwickiej założony w 1822 roku. Poznali jego historię oraz obejrzeli macewy znajdujące się na cmentarzu. Było to duże przeżycie, bo cmentarz zwykle jest niedostępny dla zwiedzających.
PODSUMOWANIE SEZONU KLASA VI A
Rocznik 2007-09
Tegoroczną rundę jesienną kończymy na bardzo wysokimi drugim miejscu z dorobkiem 21 punktów. Zaledwie trzy punkty zabrakło nam do upragnionego pierwszego miejsca, które zajęła drużyna z Nakła Śląskiego. Wygrywamy siedem z pośród dziesięciu spotkań. Strzelamy 23 bramki, tracąc 20. Po koronę króla strzelców Tarnowic z dorobkiem 10 bramek zmierza Robert Rohrbach mając przewagę, aż siedmiu goli nad Wiktorem Kyi i Kacprem Wroną. W klasyfikacji na najlepszego zawodnika prowadzi Paweł Kulik (60 pkt.), drugie miejsce zajmuje Kyi Wiktor (54 pkt.), natomiast na trzecim miejscu uplasował się Rohrbach Robert (44 pkt.). W klasyfikacji na najlepszego bramkarza prowadzi Ścierski Samuel. Gratulacje osiągniętego wyniku!!! Życzymy powodzenia w przyszłym sezonie.